تبلیغات

صفحه 1 (آداب انعقاد )

بسم الله الرحمن الرحیم

لاحول و لا قوة الا بالله العلی العظیم

*****

·        دستور العمل هایی که در این جزوه جمع آوری و تدوین گشته برگرفته از قرآن، روایات، احادیث و سنّت بوده و عمل به آن مستلزم رعایت اخلاص، طهارت و پاکی ظاهری و باطنی و اعتقاد به آن می باشد * لذا از عامل درخواست  می شود، در جهت عمل به این دستور جِد و جَهد کافی را داشته و برای رسیدن به مقصود تلاش نماید * باشد که انشاءلله ذات باریتعالی از منبع لایزال خود و از نعمات و رحمات لایتناهی خود فرزندی پاک و صالح که مصداق این حدیث شریفه است که می فرماید: (( فرزند صالح گلیست از گلهای بهشت )) به عاملین این دستو العمل عطا بفرماید/ انشاءالله.

«« زفاف و هم بستر شدن در بعضی ایام و ساعات نهی شده و بهتر است زوجین در این ایام و ساعات از مقاربت و نزدیکی پرهیز نموده و اجتناب نمایند »»

ü       (شب اول، وسط و آخر هر ماه، شب چهارشنبه ای آخر ماه، شب نیمه شعبان، شب عید فطر، روز عید قربان، یک یا دو روز مانده به آخر رجب، شب یا روزی که یکی از آیات الهی چون خسوف، کسوف، زلزله، حوادث ترسناک، حادث شده است، زیر نور مستقیم خورشید و بدون پوشش،زیر آسمان و بدون پوشش، زیر درخت میوه دار و با ثمر، در کشتی، بعد از ظهر، بین اذان و اقامه، سرشب، شبی که فردایش قصد سفری دارد که بیش از سه شب و سه روز طول می کشد، روزی که از سفر برگشته است ).

 

·        «« همچنین همخوابی در حالات ذیل نیز نهی شده است. »»

ü       ( ایستاده، پشت و رو به قبله، عریان بودن هر دو، بعد از احتلام یا جنابت و قبل از وضو یا غسل، بی وضو، در حال سیری و پری شکم، با انگشتر منقش به اسماء مقدسه، نبودن آب برای غسل ، با حنای بسته شده، نیز نگاه کردن به دستگاه تناسلی زن، حرف زدن، قرائت قرآن و غذا خوردن در حال جماع شایسته نیست، علاوه بر اینکه زن و شوهر نباید در جایی همخوابی داشته باشند که کسی آنها را ببیند یا صدایشان را بشنود، همچنین نباید خود را با یک دستمال پاک کنند. )

·        معصومین علیهم السلام برای همخوابی در ساعات و شبها و روزهایی که نهی شده است آثار زینباری را ذکر کرده اند و چه بسا به بلاهای ذیل مبتلا شوند که عبارتند از:

ü       ( نزول عذاب الهی بر زوجین،  افتراق و جدایی آنها، قطع نسل هر دو مگر در سنین بالا، خیر ندیدن از فرزندان خود، گنگ (لال)، کور، کج چشم، خنثی، شوم، احمق، شش انگشتی، خونریز، سرگردنه گیر، تهیدست، حریص بر مال، بخیل، منافق، بدعت گذار، اسراف کار، شهره در فسق و فجور، دیوانه، کور دل، جادوگر، معیوب در مو یا صورت، مبتلا به جذام و برص ، همکار ظالمان و ... ( بحار الأنوار، ج 103، ص 281 به بعد؛ وسایل الشیعه، ج 14، ص 88؛ مستدرک، ج 14، ص 298 )

·        مضافا بر آنچه گفته شد از زفاف در ایام و ساعات نهی شده است که عبارتند از:

ü       شب چهار شنبه، شبی که قمر در عقرب واقع شده است، چند شب آخر ماه که قمر در محاق است ( ماه دیده نمی شود ) و نیز وسط روز هنگام زوال خورشید.

امام صادق علیه السلام می فرماید: نباید انسان شب چهار شنبه را شب زفاف خود قرار دهد. ( وسایل الشیعه، ج 14، ص 64   )

نیز آن امام همام و امام رضا علیه السلام می فرمایند: آنکه شب ورود و بقاء قمر در برج عقرب زفاف کند از زندگی خیری عایدش نمی شود. ( وسایل الشیعه، ص 80 )

امام عسکری علیه السلام هم می فرمایند: ازدواج در شب محاق ماه موجب سقط فرزند می گردد. ( وسایل الشیعه، ص 80 )

و امام باقر علیه السلام زفاف در گرمای روز که خورشید در وسط آسمان است را موجب اختلاف و تفرقه می شمارد.                  

 ( المقنعه، ص 514 ؛ الوسیله، ص 313، بحارالنوار، ج 103، ص 281 )

*************************

»»» وقت مناسب برای زفاف و همبستر شدن ( مقاربت و نزدیکی ):

·        مقاربت در شبهای دوشنبه، سه شنبه، پنج شنبه، جمعه و نیز روز پنج شنبه هنگام زوال و روز جمعه بعد از عصر سفارش شده است لذا مقاربت در غیر از این اوقات نهی شده و ممکن است پیامد و عوارض خطرناکی را به همراه داشته باشد.

·        مطابق روایات نطفه ای که در شب دوشنبه منعقد شود با قرآن مأنوس خواهد شد و آن را حفظ خواهد نمود و به آنچه خداوند برای او محقق کند راضی خواهد بود.

·        نطفه ای که در شب سه شنبه منعقد شود، چه بسا در راه خدا شهید شود بعد از آنکه شهادتین بر زبان خواهد آورد، وی قلبی رئوف خواهد داشت، سخن گو و خوش زبان خواهد بود و مردم از زبان او در آزار نمی باشند.

·        نطفه ای که در شب پنج شنبه منعقد شود حکیم و عالم خواهد شد و یا از حکّام خواهد شد.

·        نطفه ای که در روز پنج شنبه هنگام زوال منعقد شود، تا پیری از شیطان فاصله خواهد گرفت و دنیا و آخرت خود را آباد خواهد کرد.

·        نطفه ای که در شب جمعه منعقد شود، سخنور و خطیب خواهد شد، و اگر مقاربت بعد از نماز عشاء صورت گیرد چه بسا از نیکان برجسته شود.

·        و نطفه ای که در روز جمعه بعد از عصر منعقد شود، عالمی معروف و مشهور شود. ( بحار الأنوار ج 103 ص 282، وسیله، ص 313 ).

 

»»» آداب آمیزش و نزدیکی: ***************************************

·        مستحب است وضو داشته باشید.

·        در مکان پوشیده ای آمیزش انجام گیرد.

·        مرد پیش از آمیزش و پس از آن ادرار کند. ( عروة الوثقی ، م 10، 11، 18 و 20 ).

·        آمیزش در شب های دوشنبه، سه شنبه، پنج شنبه و جمعه باشد * در زمانی که زن میل به آمیزش داشته باشد.

·        هنگام نزدیکی با پارچه و یا رو اندازی ، خود و همسرتان را بپوشانید.

·        رابطه ای جنسی باید همراه با آرامش فکری و آسودگی خاطر باشد؛ زیرا ناراحتی فکری و هراس، تمتّع کامل را ناممکن می سازد.

·        آمیزش باید در محلی مناسب و به دور از چشم دیگران صورت گیرد.

·        از نظر روانشناسی بهتر است هنگام آمیزش طرفین لباس بر تن داشته باشند.

·        در آغاز نزدیکی، " بسم الله "  بگویید.

·        در روایت آمده است، هر گاه همسران می خواهند با هم همبستر شوند " بسم الله الرحمن الرحیم "  بگویند * مراقب باشند چونکه در آن هنگام احتمال انعقاد نطفه آینده وجود دارد، از هر گونه گناه دور باشند، حتی فکر گناه نکنند تا به اصطلاح، شیطان در نطفه ی آنان شریک نگردد.

·        علی علیه السلام در این باره می فرماید:

ü       هر گاه کسی قصد همبستری دارد، بگوید: (( بسم الله و بالله اللهم جَنِّبنی الشّیطان ما رَزَقتَنی ))؛ به نام خدا و برای خدا، خدایا دور ساز شیطان را از آنچه به من روزی می دهی. ( وسائل الشیعه، ج 20، ص 136 ).

·        تذکّر: ((بنابراین آنهایی که در این هنگام فیلم های مستهجن تماشا می کنند و با موسیقی حرام گوش می دهند، قطعا شیطان در نطفه ی آنها شرکت می کند و اگر فرزندشان منحرف شد، باید خود را ملامت کنند )).

 

»»» دستور العمل اول: ********************************************

زوجین باید بدانند عمل به این دستور العمل مستلزم ریاضت و سختیست و شخص باید برای انجام آن نهایت اخلاص را دارا بوده و نسبت به آن اهتمام ورزیده و رعایت پاکی و طهارت ظاهری و باطنی را بنمایند تا دَرِ رحمت الهی به رویشان گشوده شود.

لازم به ذکر است؛ مراتب انجام این دستور العمل به ترتیب و گام به گام شماره گذاری شده و زوجین جایز است برای رسیدن به مقصود مطلوب، مقامات را رعایت نمایند و اعمال را به شکل مرتب بجای آورند.

باید توجه داشته باشند، این دستور العمل به مراتب از دو دستور العمل بعد، برتر و کامل تر بوده و رعایت این گونه موارد، فواید احسن و آثار نیکویی را به همراه دارد / انشاءلله.

1.      بهتر است انعقاد نطفه و تولد فرزند در اوقات و ایام مبارک باشد.                                                                                     

( برای اینکار، زوجین تقویم سال را برداشته و روز یا شب انعقاد نطفه و نزدیکی را به همراه 9 ماه زمان حمل بارداری و تولد فرزند مشخص نمایند * به گونه ای تنظیم نمایند که شب جماع و نزدیکی بعد از گذشت 3 روز از عادت ماهانه زن باشد ).

2.      چلّه و اربعین گیری.

بایستی 40 روز قبل از زمان نزدیکی و انعقاد نطفه باشد * در این چهل روز زوجین تصمیم بگیرند که همیشه       دائم الوضو، دائم الوضو، دائم الوضو  بوده و تا حتی الامکان با هم نزدیکی و مقاربت نداشته باشند ( چرا که این عمل در بالا بردن قوای جنسی و میل به نزدیکی در شب موعود و انعقاد بسیار مؤثر و موجب تقویت اسپرم مرد بوده و همچنین تخمک زن را هم در باروری تقویت می نماید ).

3.      زوجین تصمیم بگیرند در طی زمان اربعین گیری هر دو ، یک مرتبه قرآن را ختم بنمایند * مرد ختم قرآن را به نیّت حضرت رقیه ( سلام الله علیها ) انجام دهد و زن ختم قرآن را به نیّت حضرت علی اصغر  ( علیه السلام ) بجا آورد * بهتر است ختم قرآن به گونه ای باشد که آغازش در شب اول اربعین گیری بوده و پایان و ختمش در شب آخر اربعین گیری و شب آغاز انعقاد نطفه و نزدیکی باشد و در پایان ثوابش را به روح پاک و مطهر حضرت علی اصغر و حضرت رقیه ( علیهما السلام ) هدیه فرمایند * ( این عمل می تواند روح معنویت انسان را بالا برده و در تزکیه و تصفیه روح و نفس مؤثر باشد و همچنین باب رحمت الهی را بر روی انسان باز نماید).

4.      زوجین تصمیم بگیرند در طول مدت اربعین گیری هر روز به نیّت شادی ارواح طیبه شهدای کربلا و بالأخص آقا اباعبدلله الحسین ( علیه السلام ) زیارت عاشورا را قرائت نمایند و بر این کار هم استمرار ورزند و همچنین اینکه در هفته، حداقل یک مرتبه در شب سه شنبه دعای توسل بجای بیاورند و بعد از پایان دعا خواسته و حاجات خود را مدّ نظر بیاورند و از خداوند طلب فرزندی صالح و سالم را بنمایند ( این عمل موجب میشود رحمت الهی و رضایت 14 معصوم را به همراه داشته باشد و فتح باب رحمت سریع تر انجام گیرد / انشاءلله.)

5.      زوجین باید توجه داشته باشند، در طی مدت اربعین گیری تا حتی الامکان از معصیت و گناه و یا از مجالس های گناه به شدت دوری کنند و در خوردن غذاها و آشامیدنیها دقیق بوده و مواظب باشند که از لقمه حرام به شدّت دوری نموده و یا حتی از غذاهای شبه ناک هم دوری کنند . ( پیشنهاد می شود زوجین، در طی این مدت از مهمانیها خود داری فرمایند مگر به اندازه ضرورت ) چرا که گناه و معصیت و همچنین غذاهای حرام، تأثیر بسیار سوء و بدی بر روی جنین گذاشته و انسان را از رسیدن به خواسته مطلوب باز میدارد.

6.      زوجین گرامی باید توجه داشته باشند، در فاصله این مدت بلکه در همه ایام نسبت به هم مهربان و دلسوز بوده و تواضع و فروتنی را در زندگی خود پیشه سازند و همدیگر را به صبر و پایداری نسبت به اِعمال این دستور العمل یاری کنند و این را هم بدانند که نبایستی از دعا، دعا، دعا و مناجات با یکتا قادر متعال غافل بوده بلکه او را بایستی سرمنشاء فیض لایزال دانست و بر او توکّل نمود.

7.      زوجین محترم تصمیم بگیرند در طول مدت اربعین گیری تا حتی المقدور روزه دار باشند * ( یک اربعین 40 روز است که شامل 4 دهه می باشد »»  پیشنهاد می شود که زوجین در هر دهه 3 روز روزه باشند بلکه در دهه چهارم در صورت مقدور بودن هر ده روز را روزه باشند به گونه ای که فشار بر آنها عارض نشود و حتی الامکان در روز چهلم حتما روزه باشد ) *  انجام این عمل موجب تخلیه و تحلیه درونی بوده و نورانیت قلب و شفافیت دل، حکمت و خوشنودی پروردگار را به همراه دارد * که این امور می تواند نقش بسیار عمده و به سزایی را در نیکویی انعقاد نطفه ایجاد نموده و زوجین را به سمت خواسته مطلوب، سریع سوق دهد.

 

»»» دستور العمل شب چهلم

     و شب انعقاد و نزدیکی :     *****************************

زوجین عزیز و بزرگوار در نظر داشته باشند که این شب، شب مبارک و مقدّسیست * شبی که قرار است ریشه و پایه یک انسانی پی ریزی گردد و از عدم به مرحله وجود پای نهاد * لذا بر زوجین واجب است نهایت لطافت ، ظرافت، حساسیت، مراقبت و دقّت را داشته باشند و نسبت به آداب این شب بسیار پای بند بوده و آنی از یاد خدا و ذکر خدا غافل نباشند و اینکه این شب را تنها باشند ( نه مهمانی داشته باشند و نه مهمانی بروند ) * تا انشاءلله خداوند از سر خوان و کرم و فضلش فرزندی را به شما عطا فرماید که موجب روشنی چشم، عزّت و سرافرازی پدر و مادر گردد * و بدان و یقین داشته باش، کار و عملی که برای خدا و در راه خدا باشد ثمره ای بسیار شیرین و پاداشی بسیار ارزنده را به همراه دارد/ انشاءلله.

«« تَوَکَّلتَ علی الله »»