تبلیغات
در آغوش محبت خداوند - پیامبرانی که در ایران آرمیده اند

خوشا آنان که در زمین گمنامند ولی در نزد آسمانیان معروف.


Admin Logo
themebox Logo

کد متحرک کردن عنوان وب

پیامبرانی که در ایران آرمیده اند

شاید بسیاری از ایرانیان ندانند که ایران کهن ، جایگاهی است که بسیاری از مقدسین الهی در آن آرمیده اند . دانیال نبى؛ حبقوق نبی ؛حضرت شعیاى نبی و...
دانیال نبى 

از انبیاى بزرگ الهى و از تبار داوود نبی است .

او از اسیران بنی اسرائیل در بابل بود که توسط کورش پادشاه پارسیان ، پس از فتح بابل آزاد شد .

لفظ دانیال در زبان عبرى به معنى "خدا حاکم من است" مى باشد. 
دانیال نبی مشاور عالی کوروش کبیر و داریوش اول بود و از جمله داستانهایی که در عهد عتیق از او آورده شده ، داستان نجات او از چنگ شیرهای کاخ هخامنشی است .

دانیال با توطئه برخی درباریان شبانه به قفس شیرهای گرسنه انداخته می شود و با مشیت الهی روز بعد زنده و سالم از قفس شیر رهایی می یابد . 
داریوش که علاقه خاصی به دانیال داشت ، شبی که دانیال در قفس شیرها انداخته شد چشم بر هم نگذاشت و هنگامی که صبح دانیال را زنده یافت بسیار خرسند گردید و شادی خود را از چشم درباریان نیز پنهان نکرد .

حبقوق نبی 

هم با تلفظ حیقوق وهم با تلفظ حبقوق وجود دارد. 
حیقوق (حبقوق ) از واژه در زبان عبری به معنى "در بغل کشیده شده" است .
وی یکى از پیامبران بنی اسرائیل است و نامش در عهد عتیق نیز آمده است.

او زمانی مدیر و نگهبان مراسم مذهبی معبد حضرت سلیمان (ع) در بیت المقدس بوده است و پس از آن که بخت‌النصر – پادشاه جبار بابل – بیت المقدس را تسخیر کرد، حبقوق نبی (ع) به همراه عده زیادی از یهودیان و از جمله حضرت دانیال (ع) به اسارت سپاهیان بخت‌النصر درآمد و آنها را به بابل انتقال دادند و سال‌های طولانی در اسارت ماندند، تا آن که در سال 538 پیش از میلاد مسیح (ع)، کوروش به عنوان پادشاه ایران و مؤسس سلسله هخامنشی، بابل را فتح کرد و دستور آزادی همه اسراء و زندانیان بنی‌اسرائیل را صادر و آنها را برای بازگشت به بیت المقدس تشویق کرد.

مقبره حبقوق نبی (ع) از قدیمی‌ترین آثار تاریخی تویسرکان است که حدود 2500 سال قدمت دارد، ساختمان آرامگاه حبقوق نبی (ع) یکی از بناهای قدیمی ایرانیان است که با توجه به سبک معماری جالب آن به احتمال زیاد به دوره سلجوقیان مربوط است. این بنا که در جنوب غربی تویسرکان واقع است، تا چند سال پیش خارج از شهر بود و با گسترش تویسرکان در محدوده شهر قرار گرفت. بنای آرامگاه که از فاصله دور مانند یک برج مدور با سقف مخروطی به نظر می‌رسد، بدنه هشت سطحی دارد و ارتفاع آن به 12 متر می‌رسد. 

حجی نبی 

وى در دوران سلطنت داریوش مى زیسته است. در تورات نام آن "حگى" آمده وبه معنى "مسرور" است . مقبره این پیامبر در همدان در نزدیکى میدان امام خمینى، داخل بازار در راسته پیغمبر وداخل مسجد پیغمبر قرار دارد.

حضرت شعیاى نبی 

یکى از پیامبران بنی اسرائیل است که نسبتش به یعقوب پیامبر مى رسد، محل سکونت ایشان در بیت المقدس بوده وقبل از حضرت زکریا به رسالت مبعوث شدند. آرامگاه شعیاى نبی، جنب امامزاده اسماعیل در حاشیه خیابان هاتف اصفهانى قرار دارد. 

حضرت یوشع 

بنا به کتاب مقدس وی از پیامبران بنی اسرائیل و جانشین موسی بود. عبور بنی اسرائیل از رود اردن تحت فرماندهی وی انجام گردید. 

حضرت یوشع در گورستان تاریخى تخت فولاد اصفهان مدفون است. محوطه اى که یوشع نبی در آن دفن است به لسان الأرض معروف است.

دیگر پیامبرانی که گفته می شود در ایران آرمیده اند

در قزوین بنایی است که به پیغمبریه مشهور است و گفته می شود آرامگاه چهار تن از پیامبران الهی است و وحضرات سلام، سلوم، سهولى، القیای نبی در این مکان دفن شده اند .

در قزوین مردم بسیاری به صحت مقدس بودن این مکان اعتقاد دارند .

- گفته می شود دو نفر از فرزندان نوح به نام هاى سام نبی ولام نبی در محلى در نزدیکى سمنان دفن شده اند. 

اسامی دیگر پیامبرانی که گفته می شود در ایران آرمیده اند: 

• حضرت روبیل، نزدیک رودخانه دزفول 

• حضرت باحزقیل در دزفول 

• حضرت جرجیس در جنوب غربى شوشتر 

• حضرت اشموئیل در ساوه 

• حضرت اسحاق و اسماعیل در جاده دزفول به هفت تپه 

• حضرت صالح پیامبر در شوشتر 

• حضرت بنیامین فرزند یعقوب در نزدیکی قصر شیرین 

البته نمی توان صحت دفن همه این پیامبران در ایران را تایید کرد.